piatok 23. marca 2018

Tikendov týždeň #22

O protestoch, ústave, extrémistoch, rodovej rovnosti, hybridnej vojne a mnohom ďalšom.

Politika


Demisia Fica nestačí, desaťtisíce chcú predčasné voľby (+letecké zábery)


Smer po Kuciakovi - Ak sa však tento plán naplní, Fico sa bude snažiť využiť zostávajúci čas do riadnych alebo aj predčasných parlamentných volieb na svoju rehabilitáciu. 

Prezident znásilňuje parlamentnú formu vlády - Andrej Kiska práve zakladá precedens, ktorý v budúcnosti môže viesť ešte k väčšej ústavnej a politickej kríze, než akú zažívame dnes.

Ťažký týždeň s Janom Gorduličom: Jednoducho mafia 2 - Don Roberto, Maria, Kalinas či Sskobar. To sú mená protagonistov telenovely, ktorou Slovensko žilo dlhé roky a ktorá vyvrcholila v predošlých dňoch.
 

Spoločnosť


Prieskum o hodnotovej orientácii Slovákov: väčšina mužov si myslí, že sú lepší lídri ako ženy - Sociologička zo SAV hovorí, že Slovensko má čo doháňať v rodovej rovnosti.

Vlasť sa nevyberá ako mobilný paušál - Pred časom diskutoval istý minister v Martine so študentmi. Spýtali sa ho doslova: “Čo urobíte pre to, aby sme my neodišli?” 

Máme velký průšvih – extremismus dělají obyčejní lidé, říká dokumentaristaNTECast #33 - So zástupcami študentov STU o dianí na Slovensku a protestoch - Prečo išli študenti STU do ulíc? Prečo sa zaujímať o veci verejné? Čo je to slušnosť? O tomto a o mnohom ďalšom sa bavíme so študentami a spoluorganizátormi skupiny šutdentov z STU #niejenamtojedno, Elenou Štefancovou, Martinom Ondraščinom a Filipom Kontríkom. 

Sorosa už Slovensko nezaujíma, sme pre neho dospelí, hovorí šéf Nadácie otvorenej spoločnosti - Ján Orlovský si nemyslí, že Sorosove peniaze dokážu výrazne ovplyvniť dianie v európskych štátoch. Vysvetľuje, že minulý rok dal americký miliardár na projekty v Európe menej peňazí, než je rozpočet Prešova.

Přednáška "Hybridní válka a dezinformace" Alexandry AlvarovéŠkolstvo


Prácu už majú istú


NTECast #32 - S Natáliou Filovou o štúdiu architektúry - Čo sa človek naučí na Fakulte architektúry? Ako vyzerajú záverečné práce? Čo je to urbanistický kontext? O tomto a o mnohom ďalšom sa bavíme s Natáliou Filovou, najlepšou študentkou inžinierskeho štúdia na Fakulte architektúry za rok 2017.

Rôzne


Prečítajte si môj anglický newsletter.

Prihláste sa na odber emailom


Delivered by FeedBurner

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára